Život faraonů

Jak již bylo zmíněno, tak mravenci faraóni milují teplo a pokud se jim podaří proniknout do něčí domácnosti, tak udělají maximum proto, aby tam zůstali. Stejně tak jako všechny druhy mravenců, tak i faraoni patří mezi sociální hmyz. Faraóni žijí ve velmi dobře organizovaných společenstvech. Kolonie mravenců faraónů sídlí ve velkých hnízdech, která jsou většinou dobře ukryta v konstrukci nábytku. Mohou být v konstrukci celých bytových jader, pod květináči, koberci, v dutých stěnách atd.

Královny v kolonii neustále snáší vajíčka, jsou zde také larvy a kukly. O hnízdo se starají dělnice, kteří zásobují hnízdo potravou. Faraóni, kteří žijí v jednom obytném domě, jsou obvykle příslušníky jedné kolonie, rozdělené do mnoha dceřiných kolonií ve většině bytů, s mnoha samicemi a ještě větším počtem dělnic v každé z nich. Příslušníci jednotlivých dceřiných kolonií se pak mohou bez problémů stěhovat z bytu do bytu podle potřeby. Faraóni většinou cestují teplovodnými rozvody uvnitř domů

Jak se dostanou do domů?

Přenos těchto mravenců probíhá tak, že jsou uvnitř nábytku či jiných materiálů a věcí, které se předtěhují do jiného domu nebo bytu. Musí ovšem být přestěhováno hnízdo s více než 10 dělnicemi, vajíčky a larvami, ale není nutností, aby byla přestěhovaná i samotná královna. Jestliže v královna chybí, tak dokáží dělnice kdykoliv z vajíček vypěstovat novou generaci samic a samců. Samotné dělnice nebo samotné samice kolonii založit nedokáží. Samice jsou mnohem větší, a hnízda opouštějí zřídka, jen když jsou vylákány velice atraktivní potravou.

Pokud se kolonii daří, tak se v kolonii vylíhnou nové samice a samci, kteří při rojení nelétají, ke spáření dojde v hnízdě a mladé oplodněné samice se hned v péči dělnic účastní dalšího rozmnožování. Samci jsou jen o málo větší než dělnice, černě zbarvení a hynou brzy po kopulaci. Dělnice se dožívají asi 20 týdnů, samice žijí a vajíčka snášejí po dobu delší než 1 rok.

Pro faraóny je nezbytný přístup k vodě, klidně i v sifonech. Faraóni dokáží pozřít jakékoliv jídlo, nejraději mají ovšem bílkoviny, maso, syrové nebo tepelně upravené. Dělnice vystopují potravu velice rychle, i na vzdálenost několika metrů a hojně ji navštěvují, čímž ji k nepotřebě znehodnotí. Faraóni jsou nejaktivnější v období, kdy je v bytech a domech největší teplo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>